niedziela, marzec 16th, 2014 | Author: admin

Na wejściu wzmacniacza jest układ RC (R2C1) który uwypukla wysokie tony. Akustyczna charakterystyka klaśnięcia jest taka, że zawiera właśnie sporo wysokich tonów. Kiedyś robiłem takie urządzenie i faktycznie nie reaguje na głośniejsze dźwięki. Jest to oczywiście też kwestia czułości i tą należy tak ustawić, żeby reagowała tylko na głośne klaśnięcie. Trzeba spróbować czy ten przekaźnik będzie chodził na 9V i wtedy oczywiście można go zastosować. Jeżeli natomiast nie będzie chodził na 9V, to trzeba podnieść napięcie zasilania samego przekaźnika do 12V, albo zasilanie całego układu. Wszystkie elementy tego układu mogą pracować przy 12V i nie zmieni to parametrów układu. obiera typowo 10-15 mA, 4017 pomijalnie mało, załóżmy 1 mA, stopień wejściowy z zasilaniem mikrofony załóżmy 2 mA. Łącznie max 25-35 mA. Należy jeszcze doliczyć prąd pobierany przez przekaźnik i mamy całkowity prąd pobierany przez układ. Trzeba policzyć wartości elementów i dodać stabilizator który pobiera ok. 10mA. A czy można zasilać w taki sposób? Oczywiście, że można pod warunkiem takiej budowy, aby uniemozliwić porażenie prądem.

Po pierwsze, T1 nie ma jak się grzać - o ile nie zrobiłeś jakiegoś zwarcia, ale to, że zapala się LED, wskazuje że T1 działa poprawnie. Czy nie pomyliłeś T1 z T2? T2 ma prawo się grzać  obróbka tworzyw sztucznych, jeśli:

- opór przekaźnika jest za mały,

- jest zwarcie w okolicy przekaźnika,

- dioda D1 jest włączona nie w tę stronę, co trzeba.

Jeśli to T2 się grzeje, to znaczyłoby to, że większość układu działa poprawnie - może

w takim razie spróbuj odłączyć T2, do wyjścia Q1 4017 podłącz woltomierz, i sprawdź,

jak się zmieniają jego wskazania przy klaskaniu. Dwa klaśnięcia powinny zmieniać.

Jak stwierdzisz, że do tego miejsca działa, to możesz sprawdzać resztę układu. Zadziwiające jest, że w Polsce technologia natrysku pianką poliuretanową nadal zarezerwowana jest dla „wybrańców”. Ta technologia izolacji jest już jednak dostępna w budownictwie domów jednorodzinnych, osiedli, czy modernizacji starych poszyć dachowych. Świetnie sprawdza się przy dociepleniu poddaszy, w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Profesjonalne kleje z cyjanoakrylu są specyficznym typem klejów. Są one wolne od rozpuszczalników i w większości przypadków wyróżniają się przeźroczystością. Mogą występować w konsystencji rzadkiej cieczy, jak również gęstych bądź galaretowatych mas.

Znajdują one swoje zastosowanie w niewielkich szczelinach, maksymalnie do 0,15 milimetra.

Błyskawiczne kleje cyjanoakrylowe (zdarza się też, że nazywa się je sekundowymi) polimeryzują w styczności z lekko zasadowymi materiałami. Wilgotność powietrza oraz klejonej powierzchni zazwyczaj wystarcza do rozpoczęcia procesu utwardzania w kilka sekund. Zdecydowanie najlepsze wyniki można osiągnąć w temperaturze pokojowej oraz wilgotności względnej powietrza wynoszącej od 40 do 60%.

Poniżej przedstawiamy pełną gamę naszych produktów związanych z natryskiem pianki poliuretanowej poczynając od agregatów firmy Graco do pistoletów natryskowych.

Co do poboru prądu i zasilania beztransformatorowego: NE555 pobiera parę mA, można by zastosować wersję CMOS, i wtedy pobór prądu zmaleje do 100 uA, wzmacniacz wstępny powinien pobierać ze 300uA (dla typowego tranzystora), więc nie licząc przekaźnika byłoby poniżej 5mA bez NE555 w wersji CMOS, 0.5mA z. A, “drobna” korekta: LED-y w tym układzie będą pobierać po 6mA - odłącz je ertalon.

Natomiast przekaźniki pobierają całkiem spore prądy, jeśli miałoby to działać z zasilania beztransformatorowego, to należałoby T2 zastąpić jakimś tranzystorem

wysokonapięciowym (np. BF459, na 300V), i sam przekaźnik zasilać z wysokiego

napięcia (dać przekaźnik na wyższe napięcie - będzie pobierać niewiele prądu),

a jedynie dla układu sterującego obniżać (do tego potrzebny jest opornik, np.

56k/2W, i dioda Zenera na 9V), i oczywiście bez LED2 (i bez LED1 też, bo nie

mamy dla niego dość prądu - chyba żeby ten opornik mniejszy i na większy wataż).

Tylko uwaga: prostownik z 230V może dawać nieco ponad 350V - trzeba albo jakoś

to ograniczyć, albo znaleźć tranzystor   NPN na takie napięcie i dać opornik na 3W. Żeby nie było wątpliwości to mikrofon pojemnościowy nie odróżnia klaśnięcia od innych dźwięków

.

Category: Bez kategorii
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.