niedziela, styczeń 15th, 2017 | Author: admin

Kuchnia ma być częściowo otwarta na salon, zamykana podwójnymi drzwiami suwanymi. Nie przewiduję kuchenki gazowej, kratka będzie - ma być wentylacja naturalna, grawitacyjna, więc kratki być muszą (są dwa kanały zaprojektowane - jeden pod wyciąg, drugi wentylacyjny), zastanawiałam się tylko nad salonem, ale skoro tam też być musi to będzie…

Spiżarka, owszem będzie przy kuchni, ale bez okna, za to z drzwiami na zewnątrz - od bidy można uchylić. Odpada budowanie kominów, robienie obróbek blacharskich, montowanie, różnych odskraplaczy, nawiewników, kominków.

Wentylacja grawitacyjna/naturalna, nie zdaje egzaminu w nowych budynkach czy mieszkaniach.

Mam jeszcze ogromną zagwostkę od strony materiałów na przewody wentylacyjne - mam je zaprojektowane w ścianach. Te dwa w kuchni są w ścianie zewnętrznej, szczytowej z ceramiki typu porotherm 24-25 szer ( jeszcze na poddaszu dojdzie trzeci do łazienki), a reszta w nośnych, które mają być z siliki 18. I nic nie pasuje. Ceramiczne pustaki wentylacyjne są za wąskie - trzeba by czymś uzupełnić powstałą wnękę (cegła zrobi mostek, może styro?), te kształtki z silki są z kolei za szerokie (24cm). Przyszło mi do głowy, żeby je zamienić, ale o ile ceramikę można by jakoś wmurować w silikatową ścianę (będzie wystawać lekko, koło 1cm), o tyle chyba silka jest za ciężka do oparcia na ceramicznej ścianie (bo przewody chyba będą zaczynać się wyżej, opierając się na zwykłych pustakach?). to nie radziłbym wpuszczać wyziewów znad okapu nadkuchennego bezpośrednio do kanału murowanego. Przy intensywnym używaniu okapu zagnieździ się tam najpierw wilgoć a w końcu bakterie i grzyby . Radziłbym co najwyżej w ten kanał wentylacyjny wmurować rurę PCW z trójnikiem o średnicy min. 120-150 mm z odskraplaczem w dole (tak, jak we wkładach kwasoodpornych na spaliny gazowe) i rurką z dna trójnika odprowadzać te skropliny do kanalizacji. Usytuowanie dwóch kanałów wentylacyjnych w kuchni przez (jak sądzę) projektanta bez dodatkowego nawiewu na czas pracy okapu zaowocuje “zaciąganiem” powietrza z tego drugiego kanału. Mogą wtedy do kuchni wrócić niekoniecznie miłe zapachy z dachu (np. dym z zewnątrz lub wyziewy z odpowietrzników kanalizacji). Dlatego za tak ważne uważam dodatkowy nawietrzak z zamykaną kratką usytuowany możliwie najbliżej kuchenki (indukcyjnej?), co spowoduje, że powstanie “krótki” obieg powietrza: to powietrze, które wyciągnie okap dostarczymy w jego pobliżu i nie będzie występowało zbytnie wychłodzenie kuchni, gdybyśmy np. dostarczali to powietrze z większej odległości od kuchenki. Każdy bowiem wentylator (a taki jest i w okapie) ciągnie sobie powietrze, skąd mu najłatwiej.

Tags: ,
Category: Bez kategorii
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.