niedziela, styczeń 15th, 2017 | Author: admin

Na poniższym rysunku narysowałem widok boczny mojego domku. Jak widać jest to domek parterowy z poddaszem mieszkalnym, z dwiem łazienkami, jedna na parterze, druga na poddaszu. Ta na parterze jest używana od roku, na piętrze w planach.

Mam kilka pytań, może najpierw dolna łazienka:rozwiązaniem Twoich problemow będzie zwykła klapa zwrotna.

Większość wentylatorów łazienkowych już ma takie w standardzie.

Wyrzut tam gdzie będziesz miał najkrótsza drogę.nie powinno się w myśl przepisów mieć zainstalowanych i działających dwóch systemów wentylacji - grawitacyjnego i mechanicznego.

Tylko że wentylatory w łazienkach nie są traktowane chyba jako “wentylacja mechaniczna” stricte? Mogą to chyba być urządzenia usprawniające wentylację grawitacyjną? Chyba nie są zabronione?

- istniejąca wentylacja składa się z mechanicznego wentylatora, który włacza się wraz z załączeniem włącznika światła. Kanał przechodzi przez ścianę, a zakończenie kanału wygląda jak na zdjęciu. Pytanie brzmi: co zrobić żeby w zimie nie nawiewało do łazienki zimnego powietrza, gdy wentylator jest wyłączony (szczególnie podczas tegorocznych mrozów było to odczuwalne)?

Rozumiem, że jeśli zamontujemy wentylatory w łazienkach i pralni wentylację w tych pomieszczeniach mamy tylko w przypadku, gdy te wentylatory są włączone? Grawitacyjnie nie będzie się wentylować? Mam w projekcie kanały went grawitacyjnej w ścianach w tych pomieszczeniach - czy zamontować wentylatory na ich wlotach, czy zrobić jako dodatkowe przewody, np. w suficie?

Teraz górna łazienka, planuję wstawić wentylator mechaniczny z czujnikiem wilgotności:

- czy lepiej zrobić kanał wentylacyjny wychodzący z dachu czy ze ściany (który lepiej spełni swoje zadanie)?

- czy musi wystawać ponad dach domu czy nie?

- czy zrobić nawiewnik w oknie łazienki czy w innym pokoju?

- jak zakończyć wylot kanału , żeby nie było problemu nawiewania zimnego powietrza z zewnątrz w zimie? Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r.:

“Rozdział 6

Wentylacja i klimatyzacja

§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.”

Jeśli zatem macie własny domek, to “wolnoć Tomku w swoim domku” (na własną odpowiedzialność). Jeśli natomiast mieszkacie w budynku wielorodzinnym, to…kłopoty z odbiorem kominiarskim.

Category: Bez kategorii
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.