niedziela, wrzesień 11th, 2011 | Author: admin

W pomieszczeniach szpitalnych, tzw. czystych, obok precyzyjnego utrzymania temperatury i wilgotności powietrza, szczególnie ważna jest czystość powietrza oraz prędkość jego przepływu, przy jednocześnie wysokim udziale powietrza świeżego. Dla tego typu obiektów  należąca do grupy LU, wprowadziła na rynek generację szaf serii H. Urządzenia są wynikiem połączenia wieloletniego doświadczenia firmy w produkcji urządzeń klimatyzacji precyzyjnej z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi przetestowanymi we własnym laboratorium badawczo-rozwojowym.

Rozwiązania dedykowane dla sal chirurgicznych, jak i pomieszczeń czystych zaprojektowane są i wykonane zgodnie z najnowszymi wymaganiami europejskimi i światowymi. Systemy spełniają najbardziej rygorystyczne normy, do których zalicza się:
● duży udział powietrza świeżego – nawet do 100%;
● bardzo dokładna filtracja H12-H14;
● dokładna kontrola przepływu powietrza;
● przepływ laminarny lub turbulentny;
● wyjątkowa precyzja utrzymania parametrów temperatury i wilgotności;
● bardzo szybki czas uzyskania wymaganych parametrów powietrza od włączenia systemu;
● system chłodzenia – bezpośrednie odparowanie lub woda lodowa;
● odzysk ciepła przy instalacjach z dużym udziałem powietrza świeżego;
● wysoka szczelność urządzeń i instalacji;
● duże bezpieczeństwo pracy systemu.

Jak wspomniano, urządzenia serii H wykonane zostały w oparciu o najbardziej surowe normy europejskie, których głównym celem jest eliminacja zanieczyszczeń chemicznych i bakteryjnych:
● Certyfikat TUV – zgodność z normą DIN 1946/4;
● Certyfikat TUV – zgodność z normą EN1886.

Spełniają one również wymogi testów szczelności w warunkach zwiększonego, jak i zmniejszonego ciśnienia. Urządzenia te zostały zaliczone do „klasy B”, będącej najostrzejszą klasą konstrukcji urządzeń do obróbki powietrza zgodnie z EN1866.

Konstrukcja urządzenia jest wykonana z blach spawanych, dokładnie dopasowanych, gwarantujących doskonałą szczelność. Blachy poddawane są piaskowaniu, a po nałożeniu podkładu pokrywane są białą żywicą epoksydową o grubości 60 mikromilimetrów. Proces ten, jak również pokrycie aluminiowych lameli wężownic farbą na bazie aluminium i wykonanie wsporników ze stali nierdzewnej gwarantuje maksymalną odporność na sterylizację.

Panele o grubości 25 mm (50 mm przy instalacji zewnętrznej) wykonane są z dwóch ścianek blachy stalowej, malowanych na biało, poddawanych obróbce oraz izolowanych termicznie i akustycznie warstwą pianki poliuretanowej. Panele przednie wyposażono we wzierniki kontrolne, w zamykane zamki, ograniczające dostęp, a także uszczelki wykonane z materiałów sterylizowalnych, serwis separatorów nieprzepuszczających pary.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.