niedziela, maj 01st, 2011 | Author: admin

Program WENTYLEK to istniejąca od kilku lat bezpłatna nakładka na AutoCADa i IntelliCADa wspomagająca rysowanie i obliczenia instalacji wentylacyjnych. Program jest stale rozwijany, a w ostatniej wersji 2.6 wzbogacił się o bardzo poważne udogodnienie, jakim jest projektowanie instalacji wg linii łamanej rysowanej przez projektanta wentylacji.

Ten sposób projektowania pozwala maksymalnie szybko budować rozległe instalacje. Program automatycznie dobiera i wstawia kanały wentylacyjne na odcinkach prostych, a w miejscach załamań kolana o odpowiednio dobranym kącie. W tworzonej gałezi można umieszczać redukcje i trójniki - zawsze w trakcie rysowania ”po ścieżce” można wywołać okienko dialogowe (rys. 1), w którym możemy zażyczyć sobie np. zmiany średnicy, program wstawia wówczas redukcję lub redukcję z mufą zależnie od tego, gdzie wypadł punkt zmiany. Jeśli zażądamy umieszczenia w klikniętym punkcie trójnika, będziemy mogli określić, w którą stronę ma być skierowane odejście - po wstawieniu trójnika instalacja ”podążać” będzie dalej według wcześniej wytyczonego kierunku. Trójnikiem możemy też zakończyć budowanie ciągu elementów, odbywa się to poprzez wcięcie trójnika w kanał innej gałęzi.

Rozmiar: 86321 bajtów

W wersji 2.6 programu zmodyfikowano ponadto rozkaz przesuwania opisu elementu. Stał się on rozkazem seryjnym, połączono go też ze wstawianiem odnośnika. W tym kształcie, rozkaz znacznie ułatwia rozmieszczenie opisów gałęzi projektowanych ”po ścieżce”. Na rysunku 2 pokazano fragment projektu wykonanego z pomocą programu WENTYLE.

Program posiada biblioteki czterech rzeczywistych liczacych się producentów wentylacji.

Rozmiar: 74683 bajtów

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.